Kołobrzeg

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kołobrzeg jest jednym z największych miast województwa zachodniopomorskiego i jednym z niewielu w Polsce większych miast, które jednocześnie mają dostęp do morza. Prawie 47 tysięcy stałych mieszkańców i duży obszar nie odstraszają jednak turystów, a nawet sprawiają, że jest ich tu jeszcze więcej, niż w sąsiednich miejscowościach. Dzięki temu, że miejscowość ma bogatą historię i oferuje imponujące zaplecze turystyczne, odwiedza ją rocznie ponad 250 tysięcy osób - w tym również zza granicy.

Miasto leży w dolinie rzeki Parsęty, która jednocześnie tam przepływa (wraz z Kanałem Drzewnym). Bogata przyroda i przyjazny nadmorski klimat zadecydowały o tym, że na terenie miasta znajduje się wiele parków i skwerów, a liczne pomniki przyrody są chlubą tutejszych mieszkańców.

Jedną z najważniejszych cech tego miasta jest to, że zalicza się ono do uzdrowisk - ze względu na obecne tu wody lecznicze, solanki i złoża borowiny. Turyści i osoby chore mogą wybierać spośród aż 24 zakładów uzdrowiskowych. Chcesz poprawić swój stan zdrowia i samopoczucia? A może wolisz skupić się na zadbaniu o urodę? Lubisz spędzać czas wypoczywając aktywnie? Kołobrzeg oferuje wszystko, na co masz ochotę!

Liczne zabytki będą gratką dla miłośników historii. Znajdziemy tu m.in. Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, Kościół Św. Jana Chrzciciela, Zespół Klasztornych Diakonis Ewangelickich, basztę Lontową czy zespół fortów, natomiast Stare Miasto już samo w sobie jest zabytkowe. Nie brak tu również muzeów, wśród których warto odwiedzić np: Muzeum Oręża Polskiego, Kołobrzeski Skansen Morski, Muzeum Minerałów, Muzeum Patria Colbergiensis, Maszoperię - Muzeum 6D i wiele innych ciekawych wystaw i ekspozycji.

Kołobrzeg jest jednocześnie kurortem nadmorskim, lokacją wypoczynkową, portem handlowym i miejscem o bogatej ofercie turystycznej, które jest otwarte przez cały rok. Znajduje się tu ponadto bogata infrastruktura komunikacyjna - drogi, linia kolejowa, transport morski, komunikacja miejska. Można tu dojechać drogą krajową nr 11, która przecina się z drogą krajową nr 6. Ponadto mamy do dyspozycji linie PKS i PKP.

Bardzo rozbudowana baza gastronomiczna i noclegowa (hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, kwatery prywatne) pozwalają na znalezienie odpowiedniego miejsca wypoczynku nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Historia

Historia miejscowości sięga VIII w. - kiedy to był tu gród obronny. Z czasem przeobraził się on jednak w duże skupisko mieszkańców, których łączył jednolity sposób utrzymania - rybołówstwo i handel. W roku 1255 Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie. W połowie XVII w. miasto zamieniło się w twierdzę za sprawą panujących wówczas brandenburczyków. Od tej pory jego nazwa brzmiała "Festung Kolberg". To znacznie osłabiło rozwój Kołobrzegu. W 1761 roku trafił on do rąk rosyjskich w wyniku wojny siedmioletniej, a w 1807 roku został oblężony przez wojska Napoleona

Charakter miejski odzyskał dopiero po 1872 roku.To nie przeszkodziło jednak w tym, by już w 1830 roku otworzyć tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Co ciekawe, odniósł on duży sukces i pomógł w rozwoju miasta. W kolejnych latach sanatoriów tylko przybywało. W 1859 roku zostało otwarte połączenie kolejowe do największych pobliskich miast - Szczecina i Gdańska, co ożywiło Kołobrzeg jeszcze bardziej. W ostatnich latach XIX wieku wybudowano tu dom zdrojowy

W latach wojen, nad spokojnym już kurortem, ponownie zawisły czarne chmury. W czasie I Wojny Światowej turystykę wstrzymano, a wszelkie sanatoria i ośrodki zdrowotne zamieniły się w szpitale dla wojsk. W dwóch ostatnich latach II Wojny Światowej Kołobrzeg znów był twierdzą - tym razem na rozkaz Hitlera. W czasie Bitwy o Kołobrzeg w 1945 roku, między siłami polskimi, a niemieckimi, zniszczone zostało ponad 90% miasta. Po wojnie Kołobrzeg stał się miastem polskim. W 1967 roku formalnie stał się miastem uzdrowiskowym. Dziś jest wakacyjnym punktem wypoczynkowym - przede wszystkim dla Polaków, a także dla Niemców.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (5)
Anonim
27.03.2024 07:30

Zaplacilam Kare 750zl parkowanie przy bloku prywatni kasuja i kwitki wysylane sa do Ungarische Autobahn. To Robi Urzad Miasta i Gminy w Ustroniu.Nie üolecam

Anonim
27.03.2024 07:31

Zaplacilam Kare 750zl parkowanie przy bloku prywatni kasuja i kwitki wysylane sa do Ungarische Autobahn. To Robi Urzad Miasta i Gminy w Ustroniu.Nie üolecam

Anonim
27.03.2024 07:34

Brakuje Toilette w Ustroniu

Anonim
27.03.2024 07:38

Nie polecam wakacji to juz lepiej w Grzybowie ,Dzwirzyna mozna parkowac Sa toalety i nikt nie kasuje ciezkich KWOT .

Anonim
27.03.2024 07:43

Ustronie nastawia sie tylko na kase finanse turystyki to nie jest mile i nie przyciaga do tego terenu .Mysle ze trzeba zmienic strukture myslenia .

Dodaj komentarz